מהי בעצם הנגשת אתרים?

הנגשת אתרים הינה תחום ההולך ומתפתח בשנים האחרונות. המטרה היא להנגיש את המידע באופן מירבי לכל סוגי האוכלוסיה, בפרט לבעלי מוגבלויות ולאנשים נכים. הסיבות להנגשת אתרים הינן רבות ומגוונות.

הסיבה המוסריות ומחויבות חברתית

הסיבה הראשונה לשמה אנו עושים הנגשת אתרים היא הברורה מאליה, סיבת המוסריות. בישראל מוערך כי בין 20%-25% מאוכלוסיית הגולשים, הם אנשים עם מוגבלויות שונות המקשים עליהם לגלוש וזקוקים לסיוע בגלישה באתרי אינטרנט. אתר אינטרנט נגיש מאפשר לאדם עם מגבלה מסויימת להפיק את אותה התועלת ולתפעל את האתר כפי שהוא עשוי להיות זמין לכל אדם אחר. 

הסיבה החוקית:

הסיבה השנייה להנגשה היא משום שזה מעוגן בחוק החל משנת 2012 (חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות).
* דרישת רמות ההנגשה משתנה בין אתר לאתר בהתאם לשירותים אשר אותו אתר מספק.
* יש להתאים אישית לכל אתר בנפרד.

ערך מוסף – הפן הכלכלי:

סיבה נוספת לכך שבעלי אתרים רבים מעוניינים להנגיש את האתר שלהם היא הסיבה הכלכלית. הנגשת אתרים מגדילה את קהל היעד של העסק -הרחבת פלח שוק ומגביר את התועלת העסקית. משפרת את חווית המשתמש, ואף משפרת את דירוג האתר במנועי החיפוש (האתר מופיע גבוה יותר בתוצאות החיפוש של מנועי החיפוש הגדולים) אתרים מונגשים מתוחזקים טכנית ותפעולית יותר טוב.

מי בעיקר נהנה מהנגשת אתרים?

הנגשת אתרים מיועדת בעיקר עבור אוכלוסיות עם מוגבלויות כמו מוגבלות פיזית, מוגבלות ראיה, מוגבלות שכלית, לקות שמיעה ובעלי לקויות נוספות. אתר נגיש הינו אתר המאפשר לכל סוגי האוכלוסיות ליהנות ממנו, בין אם ישירות ובין אם באמצעות תוכנות מסייעות כמו תוכנות היודעות להקריא טקסטים, מסכי ברייל לעיוורים, מקלדות ועכברים מיוחדים לבעלי מוגבלות בידיים ועוד. באתר נגיש ניתן להגדיל ולהקטין את האתר מבלי לפגוע בעיצובו, ניתן לשנות את הצבעים ולהתאימם לצרכי האוכלוסיה ועוד.